DDScad 18 je první verzí specializovaného nástroje pro projektanty technických systémů budov pod značkou Graphisoft DDScad. S devatenáctkou se sjednocuje uživatelské rozhraní tak, aby oba nástroje byly vzhledově a postupně i funkčně podobné. Po aktualizaci ikon, ukotvitelných oken a lišt s nástroji další novinky a vylepšení naznačují hlavní směry vývoje.
Seskupování objektů
Funkce Seskupování základních geometrických objektů byla požadována zejména pro tvorbu vlastních prvků v knihovnách, kde se nejčastěji používají.
Licencování
DDScad Electrical Collaborate představuje nový způsob, jak lze získat i používat licenci DDScadu. Produkt bude dostupný pouze přes e-shop Graphisoftu a jedná se o kombinaci tří nástrojů: DDScad elektro, BIMx a BIMcloud. Nebudou již využívány hardwarové klíče a cloudová licence bude fungovat na principu pronájmu, tedy plateb po dobu používání software na rok, nebo na měsíc.
Tvorba databází prvků
Práce s knihovnami prvků je založena na režimu openBIM. Struktura knihoven je přizpůsobena datovému schématu IFC. Skupiny vlastností jsou předdefinovány podle technické normy ČSN EN ISO 16739-1, lze je jednoduše připnout k dané třídě (skupině) prvků během práce a následně doplnit požadované hodnoty. Spolu s touto základní změnou struktury databáze jsou přidány i rozšiřující funkce pro práci s ní, pro přidávání i hledání požadovaného prvku.
Tento způsob je zatím aktivován pro samostatné prvky, nikoliv např. pro potrubí, kabely či nosný systém a prvky vkládané do nich. Lze jej zapnout před založením projektu a během práce jej není možné měnit.
Tvorba vlastních specifických skupin vlastností zůstává zachována a naopak e obohacena. Vlastnosti a jejich skupiny vybrané podle technické normy mají přímou návaznost na později exportovaný model v IFC a není potřeba zvlášť nastavovat speciální mapování. Pokud zadavatel požaduje vlastnosti a jejich skupiny mimo výchozí specifikace z technické normy pro IFC, lze si je přidávat podle potřeby tak, jak bylo možné i dřív.
Stavební model
Při navrhování se často vyskytuje situace, že architekt vloží do projektu koncové zařizovací předměty, a na projektantovi profese pak je zajistit jejich funkčnost. Nyní lze koncové předměty, v případě aktivního režimu knihoven openBIM, jednoduše přenést do databáze projektu a rovnou je použít pro připojení a potřebné výpočty, a to bez nutnosti vkládat jejich reprezentace z databáze DDScadu. Pokud prvky obsahovaly připojovací body, importují se spolu s geometrií. Podmínkou správné funkce je zařazení předmětů autorem stavebního modelu do správné třídy IFC, tedy např. umyvadlo mezi IfcSanitaryTerminal nebo svítidla mezi IfcLightFixture.
TZB
V novém režimu knihoven openBIM v případě, kdy nemáme vytvořen symbol nového prvku, můžeme použít základní tvar prvku, který určuje jeho prostorové požadavky. Až později během práce na modelu lze přidat jiný symbol, případně i konkrétní od výrobce. Takto lze jednoduše vytvářet prvotní návrhy, v nichž určujeme základní technické parametry, a až později vybíráme vhodný produkt. Další změnou je, že lze využívat hodnoty výkonů získané během výpočtů v DDScadu, nebo hodnoty ručně získané z jiných externích výpočtů.
DDScad 19 přináší zejména novou
technologii pro práci s knihovnami
v oblasti vlastního sestavení
modelu a pro výpočty.
Pro profesi elektro je výsledný geometrický model nejčastěji spojován s rozmístěním nosných systémů kabelů, které se v DDScadu rozdělují na kabelové trasy, žebříky a lávky, lišty a trubky a chráničky. Každou z těchto kategorií bylo třeba dosud modelovat samostatně a vzájemně pak propojit segmenty kabelových tras. DDScad 19 umožňuje jednotlivé druhy nosných systémů přímo propojit. Pro kabelovou trasu je rozšířena funkce pro organizaci kabelů přidáním různých druhů příchytek a držáků. S kabelovými trasami a nosnými systémy souvisí i nástroj kabel ven – kabel dovnitř, kdy připojením jednoho zařízení se nejen přiřadí kabel celé trase, ale je možné jej využít i pro jiná zařízení k ní připojená. Pro dokumentaci specifickou pro profesi elektro je k dispozici nový druh přehledového schématu systému napájení. A jak je v DDScadu obecně zvykem, v případě změny modelu instalací se aktualizuje i generované schéma.
Ostatní změny uživatelského rozhraní rozšiřují funkci Táhni a pusť mezi seznamem obvodů v rozváděči a zpracovávanými modely. Co se týká napojení na další externí programy, byla zejména upravena komunikace s programem Relux přidáním funkce pro export/import více místností. Pokud je projekt zpracováván v režimu knihoven openBIM, jsou použitá svítidla automaticky importována do databáze projektu.