Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

PROFIL

Člověk má dělat to, co jej baví a čemu rozumí

[3.6.2014] Miroslav Gebas se vydal na dráhu stavitelství hned po základní škole. Jeho rodinný známý totiž pracoval jako projektant a když se s ním tehdy ještě malý Mirek dostal na stavbu, okamžitě mu bylo jasné, kam chce ve svém budoucím profesním životě směřovat.

Ideální start

Nejprve se tedy na SPŠ stavební v Hradci Králové vyučil zedníkem a následně zamířil bez zaváhání rovnou na Fakultu architektury VUT v Brně. Tu po šesti letech úspěšně absolvoval a v zápětí na to si založil vlastní ateliér. Během studií totiž nelenil a po celých šest let zároveň pracoval celkem ve čtyřech architektonických kancelářích, ve kterých čerpal cenné zkušenosti z praxe.

Pro architekta není nic lepšíno, než když se mu povede získat hned na začátku své vlastní praxe bohatého investora s velkorysými plány. Právě to se poštěstilo ateliéru tehdy ještě pětadvacetiletého architekta Gebase. Možná to byla skutečně šťastná náhoda, ale určitě bylo k oboustranné spokojenosti a úspěšnému výsledku nutno především disponovat potřebnými schopnostmi a zároveň odvést velký kus práce. A právě pracovitost a píle jsou vlastnosti, které tomuto ateliéru rozhodně nechybí. Vždyť už má na kontě okolo 20 realizací rodinných domů a to je na vlastních nohou teprve 6 let. A nutno podotknout že let hubených.

Komplexní přístup

Na čem si architekt Gebas zakládá především, je komplexní přístup k projektu a ke klientovi, který si zaslouží kompletní servis. První skica má stejnou důležitost jako poslední šroubek. Všechno má svou váhu a není nad to, když se smí architekt podílet na celém procesu vzniku stavby, když smí pracovat na zakázce od návrhu až po její realizaci a to včetně interiéru.
V tomto ohledu vidí velký přínos v možnostech IT technologií, díky kterým má možnost relativně rychle a zároveň i s velkou přesností a především názorností předvést klientovi své myšlenky a záměry. Záleží ale především na povaze investora, zda je opravdu architektovi partnerem a dá mu důvěru řešit zakázku jako celek až do stádia realizace. V tomto ohledu vzpomíná Miroslav Gebas dodnes nejraději právě na své rané práce, protože tehdy ještě neměl tolik zkušeností, tíha odpovědnosti byla velká a o to větší odměnou a radostí mu byla spokojenost klientů a dobrý pocit, že je nezklamal.

Když má pak architekt ve svém portfoliu pár takových luxusních vil, je všechno na dobré cestě k tomu, aby se díky doporučením spokojených klientů počet podobných realizací jen rozrůstal. S tím se pak může rozrůstat i ateliér, což ukazuje počet dalších spolupracujících architektů a architektek, kteří jsou zde v současné době tři. Ty navíc doplňují brigádníci z řad studentů architektury, jimž ateliér ochotně nabízí možnost získání povinné praxe v oboru.

Rodinné domy jsou dodnes hlavním typem zakázek ateliéru Gebas a zatím se jich mladý autor nepřejedl. Naopak jej baví čím dál víc, protože jejich hlavní výhodou je právě přímý kontakt s klientem. Má tak okamžitě zpětnou vazbu a může si být jist, že jeho práce nebude zbytečná nebo dokonce v rozporu s přáním uživatele.

Funkčnost a jednoduchost

Ne vždy je ale realita tak růžová, jak by se mohlo zdát. Dalšími prioritami architekta Gebase jsou funkčnost a jednoduchá krása. To jsou základní kameny, které v jeho tvorbě hrají hlavní úlohu. Co se týče funkčnosti, o té je možné klienta přesvědčit celkem snadno podrobným vysvětlením situace a popisem výhod a nevýhod, které jsou většinou evidentní. Ale prosadit krásu ukrytou v jednoduchosti, to bývá větším oříškem a často i kamenem úrazu.

Opět je zde důležitá osobnost klienta, který musí chtít na tento styl hry přistoupit, anebo se k němu nechat přesvědčit. Část klientely ateliéru tvoří zahraniční investoři, na které nedá dopustit. Mají totiž poněkud odlišný přístup k práci architekta, než je u nás zvykem. Své tu samozřejmě sehrává řada složitějších skutečností, jako například to, že v bohatších státech je obecně vyšší úcta k tvůrčí práci, vyšší kvalita řemeslné práce a celkové životní úrovně. Tyto faktory pak mají vliv na to, jakou architekturu klienti podporují a očekávají.

U nás je bohužel stále ještě velká část stavebníků rodinných domů zatížena stínem chudé minulosti a jednoduchost není zrovna v souladu s představou, co by měl jejich vysněný domov vyzařovat. Domy se pak často bohužel stávají spíše přeplněnými skladišti, kterým chybí to hlavní – prostor pro život.

Ne všechny stavby se tedy podaří realizovat přesně podle přání architekta a vedle úspěšných projektů jsou i takové, kdy se výsledek nepovede dokončit tak, jak by si jeho autor představoval. Jejich vzájemný poměr u sebe odhaduje architekt Gebas na 1:1. Všechny takové neúspěchy ale přijímá s přesvědčením, že právě ty jsou pro něj největší školou a posouvají ho dál. Sám říká, že celý život je neustálým hledáním rovnováhy, tedy umět přijímat neúspěchy a dokázat se z nich poučit, to je nutná součást vývoje a podmínka růstu profesních kvalit.

Nutnost rovnováhy ale souvisí také s uměním oddělovat pracovní a soukromý život a nezanedbávat jedno pro druhé. Proto vedle sportování a jiných zálib především se svou ženou rád cestuje, což je také jeden ze zdrojů odpočinku a zároveň inspirace pro jeho další práci, kterou se snaží dělat tak, aby dodržoval a naplňoval své motto: ‚Člověk má dělat to, co jej baví a čemu rozumí.‘

Popis fotografií:

1, 2
Rodinný dům – důraz na funkční řešení a umístění badatelny, Vlkov, 2008

3 Interiér bytu – jednoduchý přírodní design, Brno, 2013

4, 5
Interiér bytu – kombinace teplých přírodních materiálů v kontrastu s kovem a omítkou v odstínech šedi, Brno, 2013

6
Interiér mezonetového bytu s přístupem na terasu v kombinaci s úložným prostorem knihovny, Brno, 2011


7
Rodinný dům s výhledem na podhůří Krkonoš, Přibyslav, 2013

8, 9
Rodinná vila, Brno, 2009

10
Rodinný dům s terasami, Věkoše (Hradec Králové), 2009


ing. arch. Miroslav Gebas (* 27. 3. 1981)

vzdělání:
1995 – 2000 Střední průmyslová škola stavební Hradec Králové - maturita + výuční list – obor zedník
2000 - 2006 Fakulta architektury VUT BRNO, titul Ing.arch.

praxe:
2000 – 2001 Ateliér Pelikán - ing. Pelikán Jiří
2001 – 2006 Architep s.r.o. – Ing.arch. Červený Pavel
2004 – 2005 PamArch s.r.o. – Ing.arch. Ševčík Robert
2005 – 2006 Ing.arch. Zámečník David
Od roku 2006 - vlastní atelier

 

10 otázek pro Miroslava Gebase

Kdyby existovala možnost, volil byste v příštím životě stejnou profesi?

Přemýšlí o profesionálním gofistovi...:-) Ale jinak mě má profese moc baví, takže určitě bych volil stejnou profesi...

Čím jste chtěl být, když jste byl malý?
Veterinářem...

Jak se díváte s dnešním odstupem na vaše první práce?
Byly první... Ale některé mě baví...

Kolik hodin denně trávíte v ateliéru? Pracujete o víkendech?
S atelierem trávím cca 14 hodin denně. A někdy pracuji o víkendech. Je totiž největši klid....

Bez jakého vybavení byste si nedovedl představit svou práci? (Uveďte je podle pořadí důležitosti.)
Tužka, papír, tablet, pc, auto...:-)

Kdo je váš oblíbený architekt?
F.L.Wright a atelier Herzog & de Meuron

Kterou stavbu nejvíce obdivujete?
Nemám jenom jednu, ale fajn stavba je pro mě třeba Olympijský stadion v Pekingu od atelieru Herzog & de Meuron

Myslíte si, že výše vašeho honoráře odpovídá úrovni a rozsahu vaší práce?
To je proměnlívé, jak kdy. Někdy převáží chuť tvořit a vytvořit něco příjemného nad výší honoráře...

Z jaké zkušenosti jste se nejvíce poučil?
Z toho, že věci, které jsou a nebo se dělají napůl, tak nefungují...

Váš největší úspěch?
Team lidí kolem mě, se kterými mohu spolupracovat a vytvářet tak něco pěkného a příjemného ... a to mě baví...

Váš největší neúspěch?
To je těžké .... Aby mohly být ůspěchy musí být i neůspěchy, které mě posouvají dál....takže největši nevím, ale neuspěchy jsou zatím v rovnováze s ůspěchy....:-)

Co chybí českým architektům, aby konkurovali těm světovým?
Myslím, že práce českých architektů se dají rovnat s těmi světovými... Někdy muže být rozdíl ve vyspělosti klientů a ekonomických možnostech klientů - investorů...

Máte nějaký nesplněný sen ve smyslu, že byste chtěl projektovat určitou stavbu nebo navrhnout interiér či nějaký výrobek?
Lákal by mě větší výškový objekt...

Existuje ve vaší kariéře nějaký významný mezník nebo osobnost, jež vás ovlivnily?
Určitě to byl čas strávený ma Fakultě architektury v Brně, kde bylo a je spoustu osobností se kterými bylo fajn být.

Kdyby vám měla zlatá rybka splnit tři přání, jaká by to byla?
Bylo by to určitě přání pevného zdraví, tak abych mohl dělat vše co mě baví a měl kolem sebe pořád takové fajn lidi jako mám nyní...

Jaroslav Sládeček
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.