Rekonstrukce a dostavba areálu firmy Steel Partner
REALIZACE
Původně rodinný dům s rozsáhlým pozemkem, situovaný na rušné křižovatce v Ostravě-Porubě, byl upraven pro potřeby firmy Stell Partner a doplněn o nový objekt s multifunkčním využitím, určený ...
Rekonstrukce nádražní budovy a restaurace Poděbrady
REALIZACE
Jedna z prvních funkcionalistických nádražních budov na našem území, navíc nedávno prolášena za kulturní památku, se v roce 2015 dočkala částečné rekonstrukce. Záměr byl jasný - částečně ...
Obytná zóna K Lukavici
REALIZACE
Projekt představuje 18 řadových nízkoenergetických rodinných domů s kompletní novou dopravní a technickou infrastrukturou. Rodinné domy jsou koncipovány ve dvou velikostních kategoriích 4+kk a 5+kk.

REALIZACE

Rekonstrukce prvorepublikové vily

[20.8.2015] Nadčasovost, elegance a střídmost - to jsou pojmy charakterizující citlivou rekonstrukci interiéru prvorepublikové vily od Stempel & Tesar architekti.

Zatímco zašlá krása klasické prvorepublikové vily stačila zvenčí lehce oprášit, aby se vila vyjímala jako zamlada, dispozice a interiéry současnému bydlení vůbec neodpovídali. Totalitním dědictvím bylo rozdělení vily po patrech na jednotlivé byty.
Od majitelů jsme dostali zadání na kompletní rekonstrukci až do posledního detailu, a tak jsme mohli vnést atmosféru první republiky i do moderního interiéru. Cílem byla nadčasovost, elegance a střídmost, kterou doplňoval i velmi praktický přístup paní majitelky.

Vstupní podlaží bylo upraveno ke garážování dvou automobilů, zůstalo místo i na velké technické zázemí a sklad a hlavně důstojný vstup. Na podlaze vstupní haly je tradiční a praktické terrazzo. Vstupní hala je vybavena velkým množstvím úložných prostor v dýze amerického ořechu, která se objevuje i na zábradlí schodiště a navádí tak hosty do hlavní obytné místnosti v patře.

Hlavní obytné podlaží je díky usazení vily ve svahu na úrovni nově vybudované zahradní terasy a přitom o patro výše než je ulice. V rámci dispozičních úprav jsme odstranili všechny příčky, zůstala jen střední nosná zeď. Ta byla nakonec opatřena černým benátským štukem, který úplně potřel výraz zdi a vytvořil zvláštní kontrastní pozadí vestavěnému krbu v centru důstojného prostoru. Zeď se tak stala dominantním interiérovým prvkem. Vedle toho nábytek ze světlé břízy skrývá toaletu a odcloňuje kuchyňský kout. Dnes i před sto lety velmi moderní bílou lakovanou kuchyni doplňuje tradiční kámen - travertin. Jídelní části vévodí na pozadí velké knihovny na míru vyrobený jednoduchý stůl pro 6 osob. Velmi jednoduše lze přisazením své menší poloviny, která většinu času slouží jako pracovní stůl u kuchyně, dosáhnout sezení až pro deset osob pro větší rodinné příležitosti a svátky. Kolem stolu stojí tradiční české židle TON v moderním designu ERA od designéra Reného Šulce.
 
Další podlaží je navrženo jako ložnicové. Jsou zde dva dětské pokoje a hlavní ložnice s velkými šatnami. V dětské koupelně je hlavním prvkem skříňová stěna s vestavnými umyvadly ve veselé žlutozelené barvě. Velmi střídmě a elegantně pak působí šedo-bílo-černá koupelna rodičů.

Podkroví je využito jako pokoje pro hosty s vlastním zázemím.

Projekt a výstavba: 2011-2014
Pozemek: 215 m2
Zastavěná plocha: 113 m2
Užitná plocha: 303 m2
Foto: Ivan Bárta
název stavby Rekonstrukce prvorepublikové vily
místo stavby Praha
investor soukromá osoba
autorství Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
spolupráce
Stempel & Tesar architekti
 


 
 
Aktuality o informačních technologiích a architektuře vychází od roku 1999.
Vydává Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR s.r.o. ve spolupráci s earch.cz
 
© Copyright 2007 - 2012 Centrum pro podporu počítačové grafiky s.r.o. a earch.cz. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.